2014 03 15 Синьо-жовтий прапор в Стрию вже 25 років

14 березня у Стрию вже третій рік поспіль з ініціативи громадських організацій відзначають День звитяги, а приурочено це свято історичній даті – дню підняття в 1990 році вперше над місцевою державною установою національного синьо-жовтого прапора.

2014 03 15 Синьо-жовтий прапор в Стрию вже 25 роківЦьогоріч, у світлі останніх подій, організатори окрім урочистої ходи з великим національним прапором – правонаступником того, що підняли над міською радою 25 років тому, вирішили влаштувати народний суд над Путіним. У супроводі бійців Правого сектору, ката та прокурора і суддів актора місцевого народного театру «Перелаз» загримованого у ПТН і в кайданках провели центральною вулицею Стрия.

2014 03 15 Синьо-жовтий прапор в Стрию вже 25 років

Процесія зупинилася біля міської ради, де до містян звернувся модератор перфоменсу Ігор Брик. «Рівно 25 років тому сміливі звитяжці-стрияни вперше в Україні підняли над міською радою національний стяг. З цього місця розпочалася хвиля, що змела совєцьку імперію, і саме в Стрию ми засудимо її залишки і затавруємо останнього ката України. Подивись Путіне, саме звідси почнеться твій кінець, твоя смерть і падіння твого кривавого режиму»,- зазначив він.

2014 03 15 Синьо-жовтий прапор в Стрию вже 25 років

Відтак, під вигуки «Слава нації!», «Смерть ворогам!» процесія підійшла до майдану Незалежності, де й відбувся народний суд над Путіним. Судді викликали свідків: Майданівця та бійця добровольчого батальйону, які засвідчили про злочини перед людством, що на його совісті. Натовп скандував: на палю, смерті, винен». Вирок суддів звучав так: «Про чисельні злочини має почути світ, щоб винести для себе урок і не допустити таких помилок у майбутньому. Тому народний суд стриян ухвалив: передати Путіна в руки Гаагзького трибуналу для організації міжнародного судового процесу над цим злочинцем». Під загальний осуд його вивели з майдану.

Далі слово мав безпосередній учасник буремних подій 14 березня 1990 року Василь Бичко, який був одним з тих, хто піднімав вперше в Україні національний прапор над міською радою в Стрию та громадський діяч, представник СГО «Новий Стрий» Євген Тиченко. Вони зазначили, що цей день, день 25-х роковин підняття першого в Україні синьо-жовтого стягу, мав стати світлим і веселим святом. Однак, через війну на Сході України ми не можемо радіти. В цьому полягає ще один злочин Путіна. Доки чобіт загарбника топче нашу святу землю не буде для стриян радості та спокою.

«Рівно чверть століття тому з цього місця розпочалася переможна хода національної символіки по Україні. Тож при наших національних святинях: першому прапорі піднятому в Україні, його правонаступнику, в присутності перших прапороносців ми висвятимо прапори для наших воїнів на передовій, щоб чим скоріше вони добили супостата і вибили його з нашої землі. Хай наш святий прапор, з якого почалося визволення України 25 років тому, допоможе визволити Україну і сьогодні», - зазначив модератор.

Отець Мирон Гринишин освятив прапори, які Пластуни пов’язали бійцям, що днями повертаються на Схід України. Завершилося яскраве дійство спільним виконанням Гімну України хоровими колективами та усіма учасниками свята.

Про свою першість у піднятті національного прапора заявляє м. Дрогобич. Мотивуючи це тим, що встановлення національного прапора на їхній місцевій ратуші відбулося після свідомого голосування депутатів 2 квітня 1990 р., а не «стихійно, як це було 14 березня в Стрию». Науковий працівник Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» Діана Іванчук розповідає, що аргументом для дрогобичан також служить те, що члени виконкому мало чим ризикували, оскільки не несли жодної юридичної відповідальності. Не дивлячись на відсутність протоколу, претензії Дрогобича, факт залишається фактом – 14 березня 1990 року в Стрию вперше над місцевою державною установою було встановлено національний синьо-жовтий прапор.

Щодо місцезнаходження першого прапора, то цю реліквію В.Дмитренко, комендант Стрийської міської ради, передав 23 квітня 1992 р. на зберігання в краєзнавчий музей “Верховина”. Підтвердженням цього є складений і підписаний акт передачі: “полотнище синьо-жовтого кольору, полинялий, край нерівно обірваний”.

Ще одним джерелом про цю подію, крім спогадів учасників і очевидців, є невеличка редакційна замітку в місцевій газеті “Будівника комунізму” від 16 березня 1990 р. Надрукував її на свій страх і ризик редактор О.Телешов. Стаття вийшла без емоційного навантаження, лаконічно доносила до громади рішення виконкому та інформацію про підняття прапора.

“Правда України” від 30 березня 1990 р., повідомляючи про те, що сталося в Стрию 14 березня, дала одразу коментар першого заступника прокурора УРСР В. Г. Синюкова: “Дії Стрийського виконкому і новообраних депутатів є протизаконними, тому що були грубо порушені Конституція УРСР, інші законодавчі акти. Згідно з законом УРСР від 5 червня 1981 р. “Про прапори і вимпели державних і суспільних органів, організацій УРСР та їх посадових осіб” такі прапори і вимпели підлягають реєстрації. Незареєстрованими користуватися заборонено, в тому числі і синьо-жовтими”. Газета повідомляла, що питання про незаконність стрийської події розглянуто прокурором Львівської області та внесено на розгляд виконкому обласної Ради народних депутатів. І вже поставлено питання про попередження і недопущення схожих випадків порушення законодавства. Як свідчить історія, все відбувалося інакше.

2014 03 15 Синьо-жовтий прапор в Стрию вже 25 років20140315201403152014 03 15 Синьо-жовтий прапор в Стрию вже 25 років

Більше фото...

Прес-служба Благодійного фонду «Добре серце»

Конкурс "Словосвіт-3"
10 травня стартує юнацький конкурс писемної та журналістської творчості «Словосвіт – 3». Напередодні його ідейний натхненник голова Спілки стриян «Відлуння»...
Конкурс дитячих малюнків
Благодійний Фонд Олега Канівця «Добре Серце» запрошує дітей та їхніх батьків взяти участь у конкурсі дитячих малюнків до Різдвяних свят! На...
Освітні мікропроекти  2014 року
У 2014 році Благодійний фонд Олега Канівця «Добре серце» виступив гарантом підтримавши 11 освітніх мікропроектів, які подали на обласний конкурс...
Програма «Питна вода України - 2006-2020» в дії
У школі І-ІІ ст. села Ходовичі Стрийського району буде облаштовано локальну установку для озонування та фільтрації води. Про це повідомив...

Сайт Олега Канівця

 

f

 

youtube