16 травня у смт. Нові Стрілища, що на Жидачівщині відбулася непересічна подія – освячення пам’ятного знаку першому Герою УПА, полтавчанину Дмитру Карпенку, псевдо «Яструб», який загинув у грудні 1944 року у цьому райцентрі.

Події передувала велика дослідницька та пошукова робота подружжя Наталії та Володимира Мелехів з м. Ходорів. «Минулого року, - розповідає Наталя Мелех, - на Жидачівщині стартував проект «Хрести Заслуги». Це давня заповітна мрія нашого старшого друга і наставника, колишнього учасника молодіжної організації «Месники» і сьогоднішнього члена КУН, політичного в'язня казахського «Джезказгану», автора книг «Дзвони пам’яті» Олексія Данилишина. Серед меценатів, які надали фінансову допомогу, хочу відмітити двох стриян: депутата Львівської обласної ради Зіновія Карпінського та члена ради політичної партії Громадянська позиція, голову Благодійного фонду «Добре серце» Олега Канівця ».

1Перший знак було встановлено 9 жовтня 2011 року у с. Юшківці на території церковного обійсця, де у свій час була підпільна друкарня ОУН УПА «Полтава», яка діяла протягом 1943-1944 рр. під будинком Петра Заставного і не була розкрита органами НКВС. Ось, як про це згадує Наталя Мелех: «Перший знак ми вирішили поставити у селі Юшківці, де знаходиться єдиний на Україні музей Слави Стецько. Ніби під її благословенням був день 9 жовтня – храмове свято села Юшківці – Івана Богослова. Нам вдалося реалізувати перший крок великого задуму про відновлення народної пам’яті і шани героям боротьби за Незалежність нашої держави. В переддень 69 річниці від Дня народження УПА в селі Юшківці Знак освятили п’ять священників із навколишніх сіл в присутності велелюдної громади».

1У Нових Стрілищах – це другий памятник. Наступним «Хрест Заслуги» освятять у с. Городищенське, в полі, де загинуло 9 повстанців. Усього виготовлено 12 знаків. Позаду залишилися виїзди по селах і лісах Жидачівщини, збір біографічних даних членів ОУН, вояків УПА, змальовування конструкції бункерів, криївок, схронів. Голова Ходорівського осередку КУН Володимир Мелех ретельно фіксував усі ці місця бойових дій. За фахом він інженер-будівельник, тож сам розробив проект пам’ятного знаку у вигляді колони, що увінчується Хрестом Заслуги – найвищою відзнакою командування УПА.

1Чину освячення пам’ятного знаку передувала святочна відправа у місцевому храмі Успенія Пресвятої Богородиці УГКЦ. Відтак, настоятель церкви, отець Василь очолив ходу з хоругвами та прапорами вулицями Нових Стрілищ до місця встановлення «Хреста Заслуги» де вже чекали організатори проекту.

Серед почесних гостей були: член ради політичної партії Громадянська позиція, голова Благодійного фонду «Добре серце» Олег Канівець, член обласного проводу КУН Андрій Микуш, голова громадської організації «Небайдужі» Ігор Ожийовський, депутат районної ради Зеновій Кіт, голова районної організації КУН Ярослав Яцищак, автор ідеї проекту Олексій Данилишин, Степан Крегенбільд (с. Бортники), Микола Турчак (с. Руда), Василь Пиріг (смт. Гніздичів) та інші.

Ведуча свята Наталія Мелех запрошувала до слова гостей, які повертали нас у ті не прості, буремні роки боротьби ОУН-УПА. Доля дуже суворо обійшлася з цими воїнами. Українська Повстанська Армія - це армія безіменних. За правилами військової стратегії та партизанської війни воїни вимушені були носити псевдо, і навіть бойові друзі не знали справжніх імен один одного. Розкривати псевдо можна було тільки після смерті, але здебільшого воїни УПА не дозволяли цього, щоб вороги не заподіяли шкоди їх родинам. І гинули вони невідомими.

Олексій Данилишин назвав поіменно тих, хто загинув на Жидачівській землі з мріями про незалежну й вільну Україну. Він сказав: «Потрібно знати ці імена. А наш проект – це вияв данини шани. Ми маємо показати, що не дарма пролилася їх молода кров». У новій книзі пана Олексія «Повстанськими стежками Жидачівщини» детально описано раніше ніде невідомі факти підпільної боротьби героїв УПА.

1Олег Канівець зазначив, що нація, яка не знає минулого не має майбутнього, тому наше покоління зобов’язане докласти максимум зусиль, щоб увіковічити усіх героїв. Меценат згадав найяскравіші моменти життя Дмитра Карпенка, зокрема його останній бій та зрадливу кулю, що обірвала молоде життя у Нових Стрілищах. У грудні 1944-го «Яструб» атакував райцентр Нові Стрілища. Атака була надзвичайно вдалою для повстанців: здобуто саме містечко, зруйновано приміщення райвідділу НКВД, партком, в'язницю, у бою вбито     начальника райвідділу НКВД. Але «Яструб» уже не потішився успіхом - куля влучила йому в серце на самому початку бою. Поховали «Яструба» на хуторі Кам'янка наступного дня після загибелі. Вже у наші дні, 2007 року, на місці поховання командира спорудили пам'ятник на честь полеглого курінного і його вояків. Заслуги Дмитра Карпенка-«Яструба» гідно оцінило вище командування: навесні 1945 року він був посмертно удостоєний найвищої відзнаки в УПА - Золотого Хреста бойової заслуги І класу. А ще через 63 роки, 2008-го, ім'ям «Яструба» назвали зірку із сузір'я Скорпіона.

1«УПА - унікальне в світовій історії явище - діюча самостійна армія, яка була по суті без держави, і тепер, як бачимо, не дочекатись нашим полеглим героям слави від нинішнього керівництва. Вважаю справою честі робити так, щоб на тій українській землі, де проливалися піт і кров наших батьків, дідів і прадідів в роки визвольної боротьби, виростали варті їх «Хрести Заслуги» – найвищі відзнаки командування УПА встановлені нами, вдячними нащадками», - наголосив Олег Канівець. Цієї ж думки притримувалися й інші оратори.

Ліричною ноткою свята були виступи ансамблю юнаків «Солов’ї» під орудою Михайла Кузишина з смт. Гніздичів, колективу Народного дому смт. Нові Стрілища, ансамблю дівчат Новострілищанської школи під керівництвом Марії Рожак.

1Також вшанували першого кавалера Золотого Хреста заслуги І класу Дмитра Карпенка хвилиною мовчання та уславили безсмертне імя героя – сальвою. Тричі прогриміли постріли з рушниць юнаків одягнутих в однострій вояків УПА.

1До честі Новострілищанської громади й зокрема селищного голови Василя Газеля, слід зазначити, що вони об’єднали всіх загиблих у Другій світовій війні в один меморіальний комплекс, який старанно доглядають. І ось тепер поруч стоятиме новоосвячений пам’ятний знак герою УПА. 

На завершення Наталя Мелех процитувала слова з пісні «Марш Сіроманців» про Дмитра Карпенка:

«Гей, рідний брате заходу і сходу,

Єднайсь в один ударний моноліт,

Ми Україні виборем свободу,

Загарбницький повалимо ми світ».

 

1 1 1 1 1

Більше фото...

Прес-служба Благодійного фонду «Добре серце» 

Конкурс "Словосвіт-3"
10 травня стартує юнацький конкурс писемної та журналістської творчості «Словосвіт – 3». Напередодні його ідейний натхненник голова Спілки стриян «Відлуння»...
Конкурс дитячих малюнків
Благодійний Фонд Олега Канівця «Добре Серце» запрошує дітей та їхніх батьків взяти участь у конкурсі дитячих малюнків до Різдвяних свят! На...
Освітні мікропроекти  2014 року
У 2014 році Благодійний фонд Олега Канівця «Добре серце» виступив гарантом підтримавши 11 освітніх мікропроектів, які подали на обласний конкурс...
Програма «Питна вода України - 2006-2020» в дії
У школі І-ІІ ст. села Ходовичі Стрийського району буде облаштовано локальну установку для озонування та фільтрації води. Про це повідомив...

Сайт Олега Канівця

 

f

 

youtube