126 травня в МБК Стрия відбулося святкування 20-річчя народного ансамблю танцю «Стрияночка». На урочистості зібралися усі випускники колективу, перший керівник, влада міста, депутати, меценати, батьки. Свою лепту у святкування вніс і Благодійний фонд Олега Канівця «Добре серце».

20 років – це багато чи мало? Якщо говорити про вік людини звісно, що мало, а якщо про колектив, який щороку поповнюється новими учасниками, який живе бурхливим творчим життя де кожен танцюрист – окрема особистість – це мабуть вік зрілості. Про зрілість Народного ансамблю танцю «Стрияночка», а саме цей колектив у неділю, 26 травня відзначав 20-літній ювілей, свідчать його різні етапи становлення. І перш ніж ми розповімо про святкування зробімо екскурс в історію.  

Ансамбль «Стрияночка» від початку свого створення прописався у Стрийській дитячій школі мистецтв, яку була відкрита 1 вересня 1992 року. Під керівництвом директора школи Зеновія Куйбіди та заступника директора з навчально-виховної роботи - Марії Дицької нині «кузня юних талантів» є провідним навчальним закладом, пошуковою творчою лабораторією для педагогів і виконавців. Навчально-виховний процес 626 учнів забезпечує 49 викладачів. Вихованці школи беруть участь в обласних, регіональних, всеукраїнських, міжнародних конкурсах–фестивалях, нагороджені дипломами переможців I,II,III ступенів та преміями Гран-прі. Яскраву сторінку в літопис закладу вписав ансамбль народного танцю «Стрияночка» створений у 1993 році.

Біля витоків створення хореографічного відділу Школи мистецтв стояв досвідчений хореограф Петро Юліанович Мельник. Він і був першим керівником ансамблю «Стрияночка». А у 2002 році творче зростання колективу продовжив випускник школи, нині – молодий, перспективний, талановитий хореограф Олексій Боровницький - член Національної спілки хореографів України, заслужений діяч естрадного мистецтва України, викладач вищої категорії. «Правою рукою» керівника ансамблю є Олена Боровницька педагог-тренер для відпрацювання техніки, манери виконання хореографічних постановок, яка вкладає свій талант у кожну дитину, як у свій час привила любов до танцю своєму сину Олексію.

Олексій та Олена Боровницькі плекають юні таланти з малечку. Дошкільнята ретельно відвідують заняття і мріють про велику сцену. Заняття хореографією сприяють розвитку координації рухів, просторового орієнтування. Багато дітей долають сором'язливість, вчаться співпрацювати у колективі. Танець допомагає розкритися, а часом утвердитися в середовищі однолітків. Незважаючи на те, чи вони продовжать своє навчання у школі мистецтв, хореографічне виховання має велике значення в естетичному розвитку дитини. Засобами танцювального мистецтва прищеплюється любов до всього красивого.

Жодне зі свят у нашому місті не обходиться без «Стрияночки». Танці колективу заворожують глядачів та дивують колег по сцені щоразу новизною постановок та цікавих режисерських прийомів. Юні танцюристи беруть участь в заходах різної тематики: день міста, професійні свята, приурочені історичним датам, зокрема діяльності УПА. Народний ансамбль танцю «Стрияночка» веде активне гастрольне життя. Його танцюристи є постійними учасниками обласних, всеукраїнських і міжнародних фестивалів та конкурсів.

Знаменною подією в творчому житті ансамблю народного танцю «Стрияночка» стала участь у фестивалі-конкурсі хореографічного мистецтва, присвяченому 95-ій річниці від дня народження Ярослава Чуперчука, який відбувся в Львівській опері у 2006 році. Секретар Ради національної безпеки і оборони України Анатолій Кінах взяв участь в нагородженні лауреатів фестивалю-конкурсу, серед яких була і «Стрияночка». Це був дебют ансамблю на сцені Львівської опери, куди талановиті танцюристи поверталися ще неодноразово.

У грудні 2008 року у Львові відбувся І Всеукраїнський фестиваль-конкурс народної хореографії імені Мирослава Вантуха. З’їхалися танцювальні колективи з усієї України і без Народного ансамблю танцю «Стрияночка» не обійшлося. Їх оцінювали не лише глядачі, а й сам Мирослав Вантух - відомий хореограф, художній керівник Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України ім. Павла Вірського, Герой України. Два дні проходили конкурсні перегляди. Заключний гала-концерт відбувся на сцені Львівської опери. У ньому взяли участь кращі з кращих колективів з 10 областей України. Вдалий виступ юних танцюристів Стрийської школи мистецтв дозволив і їм танцювати на головній сцені Галичини.

Для учасників Народного ансамблю танцю «Стрияночка» репетиції, концерти, конкурси настільки переплелися у повсякденний графік, що стали невід’ємною частиною їх цікавого, змістовного життя. Досягнення талановитих дітей щиро хвилюють і їх батьків, які зазвичай супроводжують своїх чад на концертах.

У репертуарі колективу цікаві і складні танці. Їх жанрова палітра захоплює своєю різноманітністю. Ліричні і повільні танці змінюють експресивні і запальні. З парними танцями чергуються дівочі і чоловічі. Етнічна складова не обмежується галицькими мотивами. До своєї програми «Стрияночка» включає й танці інших регіонів України.

Знаковою стала участь «Стрияночки» у Х-му ювілейному Всеукраїнськиому дитячому благодійному фестивалі «Чорноморські ігри», який проходив з 29 липня по 3 серпня 2008 року на березі Чорного моря у місті Скадовську. У першому відбірковому турі у Києві взяло участь понад сто творчих колективів України. Після перегляду фото та відеоматеріалів про творчий доробок колективів журі відібрало 30 кращих для участі у другому турі фестивалю. До Скадовська на ІІ тур з’їхалося понад 30 кращих хореографічних колективів з Києва, Харкова, Херсона, Луганська, Донецька, Кривого Рогу, Керчі, Сімферополя та інших міст України. Західна Україна на фестивалі була представлена хореографічними колективами з Ужгорода та Стрия. Наше місто на Всеукраїнському фестивалі представляв Народний ансамбль танцю «Стрияночка». Вихованці школи мистецтв вперше взяли участь у культурному заході такого рівня. Після другого туру колективи, які вибороли призові місця, були запрошені до участі у святковому гала-концерті, де виступали поруч з гостями фестивалю, відомими в Україні та за її межами артистами. Лауреатом фестивалю «Чорноморські ігри», посівши третє місце, став Народний ансамбль танцю «Стрияночка». Такі вагомі досягнення «Стрияночки» роблять честь не тільки керівникам і учасникам ансамблю, а без перебільшення є гордістю нашого міста.

Звичайно, головною темою творчості «Стрияночки» є танці рідного краю. Але із розширенням географії виступів ансамблю розвиваються і нові теми танців. З концертною програмою колектив виступає на міжнародних фольклорних фестивалях у Німеччині, Польщі, Франції, Італії, Чехії. Незабутні враження на танцюристів свого часу справила поїздка до Італії. І романтична Венеція надихнула керівника ансамблю Олексія Боровницького на постановку пристрасної «Тарантели».

У 2011 році колектив був учасником фестивалю «Джерела Моршина». Саме тоді керівника ансамблю народного танцю «Стрияночка», викладача вищої категорії, члена Національної спілки хореографів України Олексія Боровницького за значний особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки було нагороджено орденом і присвоєно почесне звання «Заслужений діяч естрадного мистецтва України».

Минулого року ансамбль народного танцю «Стрияночка» став учасником VI Всеукраїнського фестивалю «Джерела Моршина», який був присвячений 70-річчю створення УПА. Програма мистецького форуму передбачала участь конкурсантів у вокальному, інструментальному та хореографічному жанрах. Загалом у фестивалі взяли участь 47 юних талантів, які представили свої творчі доробки на суд глядачів та журі, яке очолив народний артист СРСР, народний артист України, Герой України Дмитро Гнатюк.  Під час гала-концерту лауреатам фестивалю були вручені нагороди, дипломи, кубки. «Гран-прі» у своїй номінації отримали й вихованці «Стрияночки» (молодша та основна групи).

16 червня 2012 року у Львівському палаці мистецтв ім. Г. Хоткевича відбувся Всеукраїнський фестиваль мистецтв «Львівська рапсодія — Євро-2012». Виступали академічні, фольклорні, естрадні художні колективи і солісти, виконавці у вокальному, хореографічному, інструментальному, розмовному, оригінальному і цирковому жанрах з багатьох куточків України, серед яких був і Народний ансамбль танцю «Стрияночка». Конкурс оцінювало високопрофесійне журі, до складу якого входили провідні фахівці мистецтва, педагоги, продюсери на чолі з Заслуженим діячем мистецтв України Віктором Герасімовим. Журі фестивалю відзначило чотирьох учасників, присудивши їм «Гран-прі» фестивалю. Ви вже здогадалися? Серед володарів «Гран-прі», безумовно, були і наші земляки.

Неодноразово «Стрияночка» разом із Народним ансамблем пісні і танцю «Смерічка» брала участь у творчих з’їздах майстрів мистецтв. А у березні 2011 року, як один з кращих творчих колективів, стала учасником концерту для делегатів VІ З’їзду Федерації професійних спілок України в Києві. Разом з народним ансамблем пісні і танцю «Смерічка»  вихованці «Стрияночки» представляли Палац культури курорту Моршин. Юних танцюристів зустрічали представники українського Уряду. Захід проходив два дні у Міжнародному центрі культури і мистецтв профспілок – Жовтневому палаці.

Найбільшою нагородою для керівників Народного ансамблю танцю «Стрияночка» Олексія та Олени Боровницьких є професійне, витончене виконання хореографічних візерунків їх вихованців. Для них копітка робота передачі своєї майстерності – покликання і сенс життя. Трапляються і розчарування від тимчасових невдач. Але вони не можуть затьмарити неосяжну радість від значних досягнень і перемог. У танцях, які виконують учасники «Стрияночки» на сцені - іскряться часточки душі Олексія і Олени Боровницьких, їх безмежна любов до своїх вихованців і до великого мистецтва.

Протягом 20-ти років багато талановитих дітей пройшли навчання майстерності танцю в «Стрияночці». Вони підростали, дорослішали і прощалися із мистецьким колективом. Але постійно на зміну випускникам приходили нові шанувальники танцю.

Святкуванню 20-річного ювілею для керівників колективу передувала колосальна робота: сотні репетицій, недоспані ночі, творчі пошуки в оригінальності подачі набутого досвіду. І уродини вдалися на славу! Зала у МБК була переповнена гостями, вихованцями, батьками. Феєричним був початок. Танець «Український вітальний», який вже став своєрідною візитівкою ансамблю «Стрияночка» «запалив» своєю енергією усіх присутніх. На такій високій позитивній ноті пролетіли 4 години концерту. Впродовж імпрези зі сцени звучали вітання від влади міста, колег зі Школи мистецтв, першого керівника колективу Перта Мельника, батьківського комітету, викладачів та одногрупників Олексія Боровницького, інших поважних гостей.

Протягом 15-ти років «Стрияночка» співпрацює з Народним ансамблем пісні і танцю «Смерічка» курорту Моршин (кер. Р. Никифорів). Часто відбуваються їх спільні концерти. Результат співпраці творчих колективів побачили й глядачі ювілейного вечора. Танець «Прикарпатські коломийки» виконали обидва титуловані ансамблі танцю – «Стрияночка» і «Смерічка». Відтак, художній керівник та диригент, заслужений працівник культури України, композитор Роман Никифорів виконав для іменинників пісню «Галичина».

В одній із закордонних поїздок «Стрияночки» разом з танцюристами подорожувала стрийська співачка Марія Щупак. Вона своїм друзям теж подарувала щирі вітання та пісню. Слово мав і директор Палацу культури курорту Моршин, заслужений діяч естрадного мистецтва України Роман Дутка, який постійно підтримує керівників та учасників Народного ансамблю «Стрияночка».

Багато теплих, щирих слів звучало у цей вечір на адресу «Стрияночки», своєю чергою керівник народного ансамблю танців Олексій Боровницький дякував усім, хто підтримує та допомагає не тільки у моменти слави, а й у скрутні хвилини: це начальник відділу культури Стрийської міської ради Богдан Бойко, директора Стрийської дитячої школи мистецтв Зеновій Куйбіда, заступник директора школи мистецтв Марія Дицька, директор Міського будинку культури Стефанія Костів, батьки вихованців, меценати – серед яких народний депутат України Олег Канівець. І звісно ж найкращим дарунком для усіх були танці від «Стрияночки». На сцені виступали: молодша група із танцем «Козачок», підготовча груп виконала «Весняний танок», основний склад ансамблю утнув «Дівочі розваги». Були й запальні: «Кубанський», «Українські візерунки», «Аркан», «Гуцулія». Наймолодші учасники концертної програми, яким тільки по 4-6 рочків, майбутні учасники ансамблю «Стрияночка» виконали танець «Казковий сон». Для засновника ансамблю Петра Мельника на сцену вийшов перший склад Народного ансамблю «Стрияночка» з композицією «Сюїта». Увесь вечір дивували глядачів вихованці Олексія Боровницького втілюючи в танці хореографічні фантазії талановитого наставника. «Тарантела», «Молдавська сюїта», «Панночка», «Парубоцький Буковинський», «Буковинські козачки», «Весела полька», «Болгарський», «Цвіти Прикарпаття», «Шалантух» - це далеко не весь перелік танців, виконання яких примушувало навіть сидячи підтанцьовувати юним талантам і зал був як ніколи щедрим на оплески. А для артиста головне визнання його таланту, сяючі очі глядачів, вигуки «браво». Для таких моментів варто жити і творити. Завершилося дійство хореографічною композицією у виконанні усіх учасників «Стрияночки».  

Тож тепер залишається очікувати нових неперевершених виступів Народного ансамблю танцю «Стрияночка» на концертних майданчиках нашого міста та побажати керівникам і учасникам, щоб збулися усі побажання, які прозвучали на ювілеї. Творчих здобутків, невичерпної наснаги і вдячних глядачів, «Стрияночко»!

11111

Більше фото...

Наталка БУДИНКЕВИЧ

Конкурс "Словосвіт-3"
10 травня стартує юнацький конкурс писемної та журналістської творчості «Словосвіт – 3». Напередодні його ідейний натхненник голова Спілки стриян «Відлуння»...
Конкурс дитячих малюнків
Благодійний Фонд Олега Канівця «Добре Серце» запрошує дітей та їхніх батьків взяти участь у конкурсі дитячих малюнків до Різдвяних свят! На...
Освітні мікропроекти  2014 року
У 2014 році Благодійний фонд Олега Канівця «Добре серце» виступив гарантом підтримавши 11 освітніх мікропроектів, які подали на обласний конкурс...
Програма «Питна вода України - 2006-2020» в дії
У школі І-ІІ ст. села Ходовичі Стрийського району буде облаштовано локальну установку для озонування та фільтрації води. Про це повідомив...

Сайт Олега Канівця

 

f

 

youtube