2015 07 05 Виставка «Село моє - земля моїх батьків»5 липня у Стрийському краєзнавчому музеї «Верховина» відбулася презентація виставки з історії та етнокультури с. Грабовець з промовистою назвою «Село моє - земля моїх батьків». У 2013 році грабівчани відзначали 550-річчя своєї малої батьківщини.

 Експозицію спільно з активом села підготувала науковий працівник Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» Романа Савчин. Поблагословив дійство о. Зеновій Федькович, який вже 21 рік на цій парафії. Він розповів про духовне життя громади, священиків, які вірою і правдою служили грабівчанам.

2015 07 05 Виставка «Село моє - земля моїх батьків»Сільський голова Грабовець Тарас Кунько, як добрий господар, привітав присутніх запашним короваєм, випеченим дбайливими господинями села. Також був присутній екс-голова, а нині працівник Благодійного фонду Олега Канівця «Добре серце», куратор багатьох благодійних Проектів Маркіян Олійник, якому громада неодноразово висловлювала довіру та обирала війтом. «За шістнадцять років на посаді голови мені вдалося чимало зробити для розвою села, пишаюся односельчанами, які живуть проблемами села, не стоять осторонь благоустрою, вболівають за збереження історичної спадщини й прагнуть змін на краще. З упевненістю можу сказати, що усі ланки в селі працюють злагоджено і не раз я переконувався у тому, що громада то велика сила. Мені легко було працювати, опираючись на людей та досвід попередніх поколінь», - зазначив Маркіян Олійник.

Історичну довідку про різні віхи 550-річного життя села, його видатних уродженців і знаменитостей зробила вчитель історії, голова місцевого осередку «Союзу українок» Ольга Біганич. Лейтмотив її розповіді – це те, що населені пункти, як і людські долі, мають свій початок, періоди розквіту, занепаду, відродження і забуття. Тут живуть, здавалося б, звичайні люди, а придивишся до них – і в кожному знайдеш якусь родзинку, щось таке, чого немає в інших. Завдяки своїм патріотам живе село.

Прославили й прославляють Грабовець вихідці з нього, які знані далеко за його межами: письменниця, журналістка, педагог, редактор, громадський діяч Ірина Винницька-Пеленська; громадський і політичний діяч, крайовий провідник ОУН Володимир Тимчій – Лопатинський; доктор хімічних наук, професор Степан Чихрій; кандидат біологічних наук Оксана Коломієць; доктор філологічних наук, професор Зеновій Бичко; професор-біолог Іван Тимчій; хоровий диригент, заслужений діяч мистецтв України Ігор Циклінський; кандидат політичних наук, політолог Андрій Мороз.

Привітала з відкриттям виставки і керівник районного відділу культури Юлія Курилишин. «Тут живуть умілі та творчі люди, співочі дівчата та хлопці. Селу таланить з очільниками, які вірно служать громаді й велику увагу приділяють розвитку культури та просвітництву. Неодноразово на базі Народного дому ми проводили районні семінари, інші заходи. Хотілося, щоб побільше людей відвідало цю виставку. Й сьогоднішня імпреза заслуговує на найвищу оцінку в організації», - наголосила пані Юлія.

Директор Народного дому Леся Кузло, яка вже 14 років трудиться на культурній ниві села, представила колективи, творчих людей, що згуртувалися та тішать односельчан аматорськими постановками, різними тематичними заходами, громадським «Вертепом», конкурсом «Чарівна грабівчанка», Шевченківськими вечорами, концертами художньої самодіяльності. Вирує життя і в бібліотеці. Про що розповіла завідувачка книгозбірні Любов Берездецька.

Справжнім відкриттям для присутніх було ім’я двадцяти чотирирічного Ігоря Климовича – громадського діяча, члена «Військової - Історичної дружини Чорна Галич», активіста Майдану, який у вересні 2014 року дебютував як поет – автор збірки віршів «Мертві сорому не мають». Нещодавно вийшла ще одна його книга «Відлуння свинцевих громовиць» про події на Сході України, до якої увійшли вірші й інших авторів. За словами Ігоря, ця збірка написана для мотивації бійців, які перебувають в зоні АТО і «… щоб під археологічним шаром глечиків відкопати подвиги наших предків». Він продекламував вірші, які символізували минуле, теперішнє та майбутнє, а також «новоспечені» рядки про рідне село Грабовець, які народилися напередодні відкриття виставки.

Ліричним доповненням до експонатів був виступ місцевих творчих колективів. У філігранному виконанні (неповного складу) народної хорової капели «Галичина» та дитячого ансамблю «Народні перлини» звучали патріотичні пісні й композиції про Україну. Має село Грабовець і свій гімн, у якому є такі рядки: «Тут церква в липах стала на горбочок – Опора для усіх людських сердець. Землі Вкраїнської малесенький куточок – Моє село – чарівний Грабовець». 

2015 07 05 Виставка «Село моє - земля моїх батьків»2015 07 05 Виставка «Село моє - земля моїх батьків»2015 07 05 Виставка «Село моє - земля моїх батьків»2015 07 05 Виставка «Село моє - земля моїх батьків»

Більше фото...

Наталія КАРПЕНКОВА

 

 

 

Сайт Олега Канівця

 

f

 

youtube