2014 08 24 Музей Янушу в Журавно23 серпня у смт. Журавно відбулося урочисте відкриття та освячення літературно-художньої світлиці видатного земляка, талановитого поета та художника Богдана Януша. Експозиція налічує понад 150 експонатів. Представлено частину його творчого спадку.

 Богдан Януш дитинство і юність провів у Журавно та більшість свого життя прожив у Стрию. Його не стало 1 квітня 2003 року. Це день, коли усі звикли жартувати. Як не віримо цього дня деяким «новинам», так не хотіли рідні та друзі вірити, що його не стало. Згодом, з ініціативи побратимів-стриян 24 жовтня 2010 року біля Ратуші в центрі Журавна відкрили меморіальну дошку в пам’ять про видатного земляка та назвали вулицю ім’ям поета і художника Богдана Януша.  З тих пір мріяли й про відкриття музею його імені. Цьогоріч, 5 серпня йому б виповнилося 75 років. Світлиця стала своєрідним подарунком громадськості своєму Журавнівському Шевченку.

 «Богдан Януш вніс значний вклад в історію нашого селища, - зазначив директор Журавнівського НВК «середньої загальноосвітньої школи-ліцею» Володимир Цукорник. – Він залишив неоціненний скарб – свої твори мистецтва і літератури. У його картинах оживає природа рідного краю. Поезія – розкриває діалектику людської думки. Він поет, для якого важливою була первинна сутність слова. Сьогоднішнє відкриття – це лише початок. Світлиця розміщена наразі тільки в одній кімнаті на третьому поверсі нашого навчального закладу, а в майбутньому це буде повноцінний меморіально-краєзнавчий музей. Сподіваємося, що музей буде жити і розвиватися, поповнюватися новими експонатами. Це ще одна духовна скарбниця журавчан, це ще одна форма виховання підростаючого покоління у дусі любові та патріотизму до рідного краю, України».  

2014 08 24 Музей Янушу в ЖуравноОдин з основних меценатів літературно-художньої світлиці – голова Благодійного фонду «Добре серце» Олег Канівець. Під час виступу на урочистостях з нагоди її відкриття він зазначив:  «Більшість свого життя Богдан Януш прожив у Стрию тож і для стриян і для журавнівців він залишився назавжди еталоном моральної, високодуховної, патріотичної людини. Богдан Януш доволі пізно засяяв на поетичному олімпі й надто рано громадськості довелося прощатися із своїм талановитим земляком. Та зоря, запалена ним, досі горить на небосхилі. Його поезія живе серед людей, багато віршів вже поставлено на музику. Ми з вами зробили добру справу. Цей музей буде продовженням життя Богдана Януша, втіленого у його картинах та віршованих рядках. Хочеться сказати, що він не помер, він просто «змінив місце проживання».  

На відкриття приїхали дві доньки Богдана Януша Наталя зі Стрия та Оля, яка нині мешкає у Дніпропетровську. До речі, його внук теж Богдан нині перебуває на Сході України захищаючи територіальну цілісність нашої держави. Також приїхали друзі зі Стрия: Ярослав Чайка (меценат встановлення меморіальної дошки і видання усіх збірок Богдана Януша), Ярослав Михайлюк (голова Стрийського Братства шанувальників Тараса Шевченка), давній приятель Лев Рішко. Він, зокрема,  подарував новоствореному музею рятівне коло, яке у свій час Богдан Януш  намагався у нього випросити бо мав безпосереднє відношення  до моря. Після закінчення середньої школи працював матросом рятувальної станції в Алушті (Крим).  Тепер воно стане ще одним експонатом світлиці.    

Спогадами про непересічного, скромного та багатогранного і талановитого Богдана Януша поділилися: його товаришка Любов Овсянецька, донька Ольга, поетеса Наталя Тріщ, вчитель та поетеса Марія Баран, стриянин Ярослав Чайка. Звучали  віршовані рядки Богдана Януша та пісні на його слова. Право розрізати символічну стрічку надали доньці Наталі й благодійникам – Олегу Канівцю та Ярославу Чайці. Чин освячення провів о. Роман. 

2014 08 24 Музей Янушу в Журавно2014 08 24 Музей Янушу в Журавно2014 08 24 Музей Янушу в Журавно2014 08 24 Музей Янушу в Журавно

Більше фото...

Прес-служба Благодійного фонду «Добре серце»

 

 

 

Сайт Олега Канівця

 

f

 

youtube